Siirry sisältöön
Visit Tampere
Hae sivustolta

Seudun matkailuyrittäjät siirtyvät yhden yhdistyksen alle

18.03.2020

Tasan 10 vuotta sitten perustetun Vihreä Sydän Matkailuyrittäjät ry:n tarina päättyi torstaina 12.3.2020 pidettyyn vuosikokoukseen. Vuosikokouksessa päätettiin päätti yhdistyksen lakkauttamisesta äänin 19 – 3, 2 tyhjää. Purkamista ehdotti yhdistyksen perustajajäsen Liisa Tyllilä.

– Vihreä Sydän -yhdistys on ollut aktiivinen ja hyvin toimiva yhdistys, jonka purkaminen tuntuu tietysti hullulta ajatukselta. On kuitenkin aika yhdistää voimat yhden yhteisen, vahvan matkailuyrittäjien yhdistyksen taakse ja Vihreä Sydän toimijat voivat jatkaa entistä laajemmassa verkostossa toimintaansa Pirkanmaan Matkailun jäseninä. Koin voimakkaasti, että juuri minun piti olla purkamassa perustamaani yhdistystä, jotta muutkin jäsenet tajuaisivat, miten yhteistyö vaatii välillä uhrauksia. Työ jatkuu hyvillä mielin Pirkanmaan kaikkien matkailurittäjien voimin, Liisa Tyllilä toteaa.

Kokouksessa perustettiin kolmihenkinen työryhmä neuvottelemaan liittymisestä Pirkanmaan Matkailu ry:een. Työryhmään valittiin purkamista ehdottanut, Vihreä Sydän Matkailun perustajäsen Liisa Tyllilä (Hiking Travel, Hit Ky), Marja Jokela (Dagaz Ky) ja Anne Salonen (Tilausliikenne Atro Vuolle Oy). Vanha johtokunta jatkaa puheenjohtaja Minna Sarvijärven johdolla yhdistyksen käytännön lopettamistoimia.