Siirry sisältöön

Jukka Eskola Orquesta Bossa koostuu nimekkäästä jazzkvintetistä ja sitä soinnillisesti tukevasta jousikvartetista, jonka roolissa kuullaan maineikasta Proton String Quartetia. Eskolan kokoonpano esittää omia sävellyksiään sekä bossa nova- ja jazzstandardeja jotka on sovitettu brasilialaisiin rytmeihin. Orquesta Bossan sointi kunnioittaa äänimaisemaltaan bossa nova -perinnettä, mutta sen sävellykset ja sovitukset vievät musiikkia vahvasti omaan suuntaansa. Yhtyeen ainokainen levy julkaistiin maailmanlaajuisesti italialaisen Schema Recordsin toimesta vuonna 2013 ja se on edelleen trumpetisti Eskolan uran tärkeimpiä levytyksiä. Toukokuussa Jukka Eskola Orquesta Bossan laulusolistiksi saapuu maineikas jazzlaulaja Nina Mya, jonka sielukas ja syvä ääni sopii täydellisesti sensuelleihin mutta ryhdikkäisiin brasilialaisiin rytmeihin.
JUKKA ESKOLA ORQUESTA BOSSA

Jukka Eskola, trumpetti ja flyygelitorvi
Petri Puolitaival, saksofoni ja huilu
Jaska Lukkarinen, rummut
Ville Herrala, basso
Peter Engberg, kitara

& Proton String Quartet:
Ilkka Lehtonen, viulu
Teppo Ali-Mattila, viulu
Maarit Holkko, alttoviulu
Veli-Matti Iljin, sello

+ Nina Mya, laulu

Mikäli tapahtuma ei ole loppuunmyyty, keikalle myydään opiskelijalippuja ovelta ennen konsertin alkua hintaan 15 € / kpl. Opiskelijalippuihin vaaditaan opiskelijakortti tai muu opiskelutodistus. Konsertti on ikärajaton. Kouluikäiselle alle 18-vuotiaalle lapselle voi hankkia myös opiskelijalipun ovelta, mikäli konsertti ei ole ennakkoon loppuunmyyty. Alle kouluikäiset pääsevät keikoille maksutta.

Voit halutessasi varata itsellesi istumapaikan konserttiin tekemällä ennakkotilauksen G Livelab -sovelluksella. Olethan tarkkana, että teet ennakkotilauksen oikean tapahtuman alle. Muistathan mainita seurueenne henkilömäärän lisätietoja -kohdassa, niin pystymme takaamaan vierekkäiset istumapaikat koko seurueelle. Huomioithan, että ennakkovarauksia otetaan vastaan rajoitettu määrä.

G LIVELAB TAMPERE – TURVALLISUUSOHJE:
www.glivelab.fi/tampere/turvallisuus