Kintulammin retkeily- ja luonnonsuojelualueella sijaitseva Kortejärven tila herää eloon elokuun kaikkina viikonloppuina! Kortejärven tilalla on avoin kahvila, sauna ja muuta oheisohjelmaa.
Viikonloppujen joukkoliikenteestä vastaa Nyssen tarjoama luontobussi, joka liikennöi ilmaiseksi viikonloppuisin nonstoppina Sorilan ja Kortejärven tilan välillä. Kyydit alkavat lauantaisin ja sunnuntaisin kello 12 Sorilasta, ja viimeiset vuorot lähtevät Kortejärven tilalta lauantaisin kello 18.30 ja sunnuntaisin kello 16.30. Tämän lisäksi Nysse liikennöi Kintulammille myös syys- ja lokakuussa viikonloppuisin samoina kellonaikoina, mutta välillä Sorila – Kintulammentie 378 (P1-parkki).
Kortejärven Eloisaa elokuuta vietetään Kortejärven tilalla osoitteessa Keltolahdentie 47 lauantaisin kello 12–19 ja sunnuntaisin kello 12–17. Sauna on avoinna vuorotunnein lauantaisin kello 14.30–19 ja sunnuntaisin kello 12.30–16.30. Saunamaksu on 5 €.
Viikonloppujen järjestelyistä vastaavat Ekokumppanit, Tampereen kaupungin liikuntapalvelut, Tampereen seudun joukkoliikenne, Tunturikerho Kolbma, Luonnonsuojeluliitto Tampere ja Pyhiinvaellus Tampere.