Siirry sisältöön
Kartta

Milavidan alakerran saleissa nähdään 8.11.2024–16.3.2025 valokuvia ja piirustuksia Tampereelle merkittävän arkkitehdin, Birger Federleyn laajasta tuotannosta. Näyttelyyn on vapaa pääsy.

 

Birger Federley teki koko yli kolmikymmenvuotisen arkkitehdin uransa Tampereella. Häntä pidetään leimallisesti jugendarkkitehtina ja hänen työpöydällään ovatkin syntyneet monet Tampereen keskustan kaupunkikuvan jugendajan maamerkit kuten De Gamlas Hem, Palanderin talo, Laukonlinna, Kymmenenmiehentalo, Kansallispankin talo, Tuomisen kivimuuri, Laivayhtiön talo ja Frenckellin tehdasalue. Tirkkosen talon hän suunnitteli yhdessä Lars Sonckin kanssa ja Tirkkosen suihkukaivon Näsinpuistossa yhteistyössä Emil Wickströmin kanssa.

 

Suunnittelijana Federley tuottelias ja monipuolinen. Hänen kynästään syntyi erilaisia rakennuksia teollisuuden tarpeisiin Tampereelle ja muualle Suomeen, kesähuviloita ja teollisuusjohtajien huviloita, sairaalarakennuksia, kaksi kirkkoa, myös sisustuksia, huonekaluja ja liikemerkkejä. Federley oli kartanoiden luottosuunnittelija ja häntä pidettiin aikanaan Suomen työväen asunto-olojen asiantuntijana.

 

Huomaathan, että museon tapahtumapäivinä näyttely saattaa olla suljettu.