Siirry sisältöön
Kartta

Tampereen Tahmelan huvilan rantaan rakentuu tulevana viikonloppuna jääkarusellisauna. Karusellin päärakentajana toimii isoimman jääkarusellin maailmanennätystä hallussaan pitävä Janne Käpylehto. Mukana on lisäksi Käpylehdon oma tiimi ja muita avustajia. Jääkarusellien tekemisestä on tullut maailmalla erittäin suosittua.

– Suosio on lähtenyt nousuun, kun rakensin ensimmäisen karusellin vuonna 2017 ja tein siitä videon. Nyt Tampereelle sahattavan jääkarusellin massa on noin 200 000 kg ja halkaisijaltaan se on noin 30 metriä, kertoo Käpylehto.

Jääkarusellin on tarkoitus pyöriä sunnuntaina 16. maaliskuuta noin kello 13 alkaen aina auringonlaskuun saakka. Yleisö pääsee saunomaan jääkarusellisaunaan yleisen saunavuoron puitteissa. Karusellin rakentamistyöt aloitetaan paikan päällä saman päivän aamuna. Jäätilannetta on seurattu herkeämättä päivittäin, mutta tulevien yöpakkasten ansiosta rakentaminen onnistuu. Apuna rakennusurakassa toimii Tahmelan huvilan ja Rajaportin saunoilla työskentelevä Alex Lembke.

–  Projekti on ollut erittäin mielenkiintoinen ja olen ilolla tuomassa jälleen jotain uutta Tampereen saunavalikoimaan, vaikkakin tällä kertaa hauskana kertaluontoisena tempauksena. Karusellin päällä pyörii suomalainen, Narvin kiukaalla varustettu Telttasaanan telttasauna. Olen kokeillut elämäni aikana satoja erilaisia saunoja, mutta tällainen yhdistelmä on ensimmäinen laatuaan, kommentoi Lembke.

Maailmalla on tällä hetkellä käynnissä saunabuumi. Mielenkiintoisia esimerkkejä tästä ovat esimerkiksi Iso-Britannian ja Yhdysvaltojen lukuisat uudet yleiset saunat. Ruotsissa saunakuumetta nostattaa euroviisuedustaja KAJ:n kappale Bara bada bastu. Tampereella ja sitä ympäröivässä maakunnassa sijaitsee miltei 70 yleistä saunaa, jotka ovat kovassa käytössä ympäri vuoden.

– Iloitsen siitä, että myös kansainväliset matkailijat ovat löytäneet saunojen perässä Tampereelle. Lisäksi saan yhteydenottopyyntöjä saunoista kiinnostuneista ulkomaisilta toimittajilta miltei viikoittain. Perinteisten saunaelämysten rinnalla jääkarusellisaunan kaltaiset hauskat tempaukset vahvistavat Tampereen statusta maailman saunapääkaupunkina, kiittelee Visit Tampereen media- ja PR-asiantuntija Tuomas Paloniemi.

Janne Käpylehdon aiemmin rakentama jääkaruselli. Kuva: Janne Käpylehto

Janne Käpylehdon aiemmin rakentama jääkaruselli. Kuva: Janne Käpylehto

 

Yhteydenotot

Janne Käpylehto
janne.kapylehto@gmail.com
+358 45 359 6945

Alex Lembke
alex@thesaunaproject.net
+358 46 961 9225

Heli Jokela
heli.jokela@visittampere.fi
+358 40 844 1116

Jääkarusellia ovat tukemassa Rajaportin Sauna, Telttasaana ja Visit Tampere.