Siirry sisältöön
Kartta

Tampereen vilkas tapahtumakesä kansainvälisine suurtapahtumineen houkutteli kaupunkiin ennätysmäärän kansainvälisiä matkailijoita. Yhdysvallat nousi Tampereen suurimmaksi yksittäiseksi ulkomaiseksi markkinaksi lähes 10 000 yöpymisellä (+72 %). Myös Saksasta (+37 %) ja Ruotsista (+8 %) matkustettiin Tampereelle vilkkaasti. Kansainvälisten matkailijoiden viipymä rekisteröidyssä majoituksessa oli keskimäärin 2,5 yötä, mikä on neljännes enemmän kuin vuotta aiemmin. Tiedot selviävät Visitory Oy:n majoitus- ja matkailutilastoista.

– Tampereen matkailukesä 2025 oli erinomainen ja esimerkiksi kesän majoitusmyynti nousi uuteen ennätykseen. Erityisesti viipymien piteneminen on hieno uutinen koko matkailuelinkeinolle. Kun vieraat jäävät useammaksi yöksi, hyötyvät siitä niin majoitus- ja ravintolapalvelut kuin tapahtumat ja elämyksetkin. Viipymien kasvu on hyvä asia myös kestävyyden näkökulmasta. Matkustamisen aiheuttama ympäristökuormitus jakautuu useammalle päivälle ja samalla matkailijoiden kulutus lisää positiivisia vaikutuksia alueen talouteen, toteaa Visit Tampereen toimitusjohtaja Jari Ahjoharju.

Majoitusmyynti nousi kesällä ennätyksellisiin 36,8 miljoonan euron lukemiin. Rekisteröidyn majoituksen osuus myynnistä oli 31,3 miljoonaa euroa ja rekisteröimättömän, kuten Airbnb:n, 5,5 miljoonaa euroa.

– Airbnb:n ja muiden alustojen kautta varattujen yöpymisten kasvu kertoo siitä, että Tampere houkuttelee monenlaisia matkailijoita. Perinteisen hotellimajoituksen rinnalle on vahvistunut vaihtoehtoja, jotka täydentävät kaupungin monipuolista tarjontaa. Tätä trendiä on kuitenkin syytä seurata tarkalla silmällä, jotta kasvu on hallittua, Ahjoharju sanoo.

Kotimaan matkailu Tampereella edelleen vahvaa

Kotimaan matkailu säilytti asemansa Tampereen kesän matkailun selkeänä selkärankana suomalaisten vähentyneestä kulutuksesta huolimatta. Rekisteröityjä kotimaisia yöpymisiä kertyi kesä–elokuussa 387 000, mikä on hieman enemmän kuin vuotta aiemmin.

– On hienoa, että suomalaiset palaavat kaupunkiin kerta toisensa jälkeen. Kaupungin ja seudun tarjonta on vertaansa vailla ja matkailijoille houkuttelevaa. Kotimaan matkailu luo perustan, jonka varaan kansainvälistä kasvua voidaan rakentaa, Ahjoharju muistuttaa.

Tampereen markkinaosuus koko Suomen rekisteröidyistä yöpymisistä kesällä 2025 oli 5,9 prosenttia, kun se vuotta aiemmin oli 5,7 prosenttia.

 

Jari Ahjoharju

Toimitusjohtaja