Tervetuloa Muumimuseon kotikaupunkiin!
Joko tiesit, että Tampereella sijaitsee maailman ainoa Muumimuseo? Tampere-talossa sijaitsevassa Muumimuseossa voit kokea jotakin ainutkertaista ja nähdä muumiteokset juuri sellaisina, kuin Tove Jansson ne loi. Muumimuseo onkin todellinen aarreaitta kaikille muumien ja kuvataiteen ystäville. Tove Janssonin Tampereelle lahjoittama kuvitus- ja kuvaelmakokonaisuus tekee museosta elämyksen, joka viehättää kaikenikäisiä kävijöitä!
Käy myös tervehtimässä Muumipeikko-patsasta Sorsapuistossa, Tampere-talon edustalla. Tiesitkö, että Muumipeikon mallina ja muottina toimi Tove Janssonin elämänkumppani Tuulikki Pietilän 1980-luvulla tekemä kuvaelmahahmo. Patsas valettiin pronssiin Tuulikin veljen vaimon arkkitehti Raili Pietilän aloitteesta ja ideasta vuonna 2004.
Psst, Tampereella voit bongata myös Muumi-ratikan!
Herkuttele Muumibrunssilla
Tampere-talossa sijaitsevassa ravintola Tuhtossa on tarjolla Muumibrunssi aina kuun ensimmäisenä sunnuntaina. Lisäksi Muumibrunssi on tarjoilla muina spesiaalipäivinä kuten pääsiäislauantaina 19.4., vappupäivänä 1.5., lauantaina 3.5. sekä äitienpäivänä 11.5. klo 11-15. Kesäkuun 29. päivä alkaen Muumibrunssi on tarjolla jokaisena kesäsunnuntaina 17. elokuuta asti klo 11.-15.
Muumimamman pannukakkubuffetista löytyy herkullisia suolaisia ja makeita täytteitä pannarille tietenkin hillojen ja herkkujen kera. Menun löydät ravintola Tuhton verkkosivuilta.
Tervetuloa Muumitaloon -näyttely Muumimuseossa
Kesän näyttelyssä pääsee kurkistamaan Muumimuseossa sijaitsevaan Tove Janssonin, Tuulikki Pietilän ja Pentti Eistolan yhdessä rakentamaan Muumi-Taloon (1979). Kuvat paljastavat talon salaisimmatkin sopukat, joita ei yleensä näe, kuten esimerkiksi Muumi-Talon saunan! Tutustua voi myös talon materiaaleihin, luonnospiirustuksiin, arkkitehtuuriin ja rakennusvaiheisiin. Muumi-Talon rakentaminen oli tekijöilleen hauskaa leikkiä. Bratislavassa 1979 pidettyö Kansainvälistä kuvitusbiennaalia varten valmistunut kuvaelma kiersi eri maissa ja näyttelyissä, ennen kuin Tove Jansson lahjoitti sen Tampereen kaupungille vuonna 1986. Talo on löytänyt pysyvän paikkansa Muumimuseossa, jonka perusnäyttelyn rakastettu helmi se on.
Muumitalo symboloi turvallisuutta, suojaa ja yhteenkuuluvuutta. Muumit 80 -juhlavuonna Muumimuseon Observatorion näyttely käsittelee muumien kotia myös Tove Janssonin alkuperäiskuvitusten ja tarinoiden, kirjeiden, esineistön, valokuvien ja filmimateriaalien avulla. Museon kokoelmiin kuuluu myös esillä oleva, kaikkien aikojen ensimmäinen Tove Janssonin muumitaloa kuvaava kuvituspiirustus ensimmäisestä muumikirjasta Muumit ja suuri tuhotulva vuodelta 1945.
Näyttely on esillä Muumimuseossa 7.6.2025 –16.8.2026.
Kulje kuin Muumi – Muumimielellä Tampereella
Amazing Cityn Amazing Walks -uutuus Muumimielellä Tampereella -kaupunkiseikkailu kutsuu astumaan elämysalueelle! Kierroksella rikotaan yhdessä rutiineja, heittäydytään hetken vietäväksi, autetaan kaveria näyttämään hyvältä ja uskalletaan nauttia matkasta – siispä eletään kuin Muumit! Ilottelun lomassa koetaan Tampereen keskustan kujat, puistot ja kadut. Samalla tutustutaan Muumilaakson hahmoihin ja rakastetun taiteilija Tove Janssonin maailmaan sekä elämänfilosofiaan.
Seikkailu löytyy Amazing City -sovelluksesta, joka löytyy Google Play sekä App Store -sovelluskaupoista. Lue lisää seikkailusta täältä.
Muumi 80 – Suuri syntymäpäiväjuhla
Tove Janssonin syntymäpäivää juhlitaan 9.8.2025 Tampere-talossa! Tampere, maailman ainoan Muumimuseon kotikaupunki, juhlistaa Muumien 80-vuotisjuhlavuotta viettämällä Tove Janssonin syntymäpäivän kunniaksi Muumi 80 – Suurta syntymäpäiväjuhlaa.
Tampere-talo täyttyy päivän aikana monipuolisesta syntymäpäiväohjelmasta. Tarjolla on muun muassa pannukakkua, tanssiaisia, ystävyyskorujen askartelua, keskusteluita, musiikkiesityksiä sekä perinteinen Muumipeikko-patsaan seppelöinti. Juhlinta huipentuu Tampere Filharmonian, Tampere-talon ja Tampereen Energian Puistokonserttiin. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Lisää Muumien juhlavuoden tapahtumia löydät Muumimuseon sivuilta.